#

ساختار شرکت کاوش صنعت توس

شرکت کاوش صنعت توس دارای بخش‌های کاملا مستقل است که در حوزه‌ی بازرگانی و مدیریت ارشد به صورت یکپارچه مدیریت می‌شوند.
این ساختار، قابلیت شرکت را به جهت چابکی و توانمندی در ارائه‌ی پاسخ سریع و مطمئن به نیازهای حوزه‌های صنعتی مرتبط، به نحو چشمگیری افزایش داده است.
بخش‌های مهم و تاثیرگذار این شرکت به شرح زیر معرفی می‌گردند: 
 1. تحقیق و توسعه
 2. مراکز پشتیبانی و ارائه‌ی خدمات پس از فروش
 3. بازرگانی و مهندسی فروش
 4. دپارتمان عملیات و مهندسی پمپ و کمپرسور
 5. مدیریت ساخت و مهندسی فرآیندهای تولید
 6. کنترل کیفیت
 7. برنامه‌ریزی و کنترل پروژه
 8. تولید
 9. پشتیبانی ستادی و ...
بخش بازرگانی و مهندسی فروش، از ابتدای شکل گیری شرکت و به جهت پاسخگویی کامل، موثر و سریع به نیاز روزافزون صنعت نفت، گاز و پتروشیمی کشور به تجهیزات ساخته شده در این شرکت تشکیل شده و با توجه به تعهد مدیران ارشد سازمان در ارج نهادن به خواست مشتریان، از اهمیت ویژه‌ای نیز برخودار است و به عنوان نماینده‌ی واقعی مشتری به ایفای نقش می‌پردازد.
از آنجا که محصولات این شرکت در واحدهای بهره‌برداری خطوط تولید مجتمع‌های پالایشگاهی و پتروشیمی سراسر کشور به صورت مستمر در سرویس قرار داشته و نقش حیاتی در این خطوط ایفا می‌نمایند، کارشناسان این واحد در صورت بروز مشکل به صورت شبانه‌روزی با مسئول واحد بهره‌برداری خط در تماس بوده و با بهره گیری از تمام امکانات و توانمدی‌های موجود در شرکت، مدیریت پروسه پشتیبانی از محصول تا سرویس‌دهی کامل تجهیز را بر عهده می‌گیرند.
تلاش‌های این واحد در جهت معرفی محصول در کنار تعهد واقعی در جلب حداکثر رضایتمندی مشتریان و نیز مزیت کاملا رقابتی در قیمت محصولات شرکت، منجر به ایجاد گستره‌ی وسیعی از مشتریان در سراسر کشور شده که در بخش‌های بعد به برخی از مهمترین آن‌ها پرداخته شده است.
همچنین فرم‌های طبقه‌بندی کلیه‌ی قطعات مورد استفاده در پمپ‌ها و کمپرسورهای پرسرعت و پرفشار منطبق بر استاندارد مرجع API 610 و API 617 تایپ OH6 در قالب‌های متداول (SPIR LIST) در این واحد تهیه شده و زمینه‌ی عقد قرارداد باز پشتیبانی قطعات و خدمات مهندسی تجهیزات فوق را فراهم آورده است. این نوع از قراردادها که تضمین کننده‌ی پایداری تولید مبتنی بر این تجهیزات خاص در مجتمع‌های نفت، گاز و پتروشیمی کشور است در حال حاضر با شرکت پتروشیمی شهید تندگویان و نیز فازهای ده‌گانه شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی منعقد شده و تمامی خدمات مهندسی و تامین قطعات مورد نیازآن‌ها در این حوزه از طریق این شرکت و بدون برگزاری مناقصه انجام می‌پذیرد. همچنین مراحل عقد قراردادهای مشابه با چند شرکت نفتی بزرگ دیگر نیز در دست اقدام و نهایی سازی است.
با توجه به توانمندی‌های موجود در شرکت، برنامه‌ی حضور قدرتمند در بازارهای بین‌المللی طرح ریزی شده و گام‌های اولیه‌ی آن با حضور مستمر و پر رنگ در نمایشگاه‌های معتبر بین‌المللی در این حوزه مانند نمایشگاه نفت و گاز ابوظبی (ADIPEC) و نمایشگاه نفت و گاز مسکو (NEFTEGAZ) برداشته شده که عقد قراردادهای فروش قطعات به کشورهای جنوب شرق آسیا و روسیه و نیز عقد چندین تفاهمنامه‌ی انتقال تکنولوژی به کشور از جمله نتایج حضور در این نمایشگاه‌ها است.
حساسیت‌های بسیار بالای ساخت و تعمیر و نگهداری محصولات این شرکت در خانواده‌ی پمپ‌ها و کمپرسورهای پر سرعت و پر فشار تایپ OH6، دلیل تشکیل این دپارتمان با ماموریت مونتاژ نهایی، راه‌اندازی و پایش مداوم محصولات است.
قطعات ساخته شده در بخش تولید، پس از طی مراحل کنترل کیفی به همراه قطعات استاندارد خریداری شده وارد این بخش شده و با در نظر گرفتن حساسیت‌های بسیار بالای ساخت، عملیات مونتاژ، انجام پذیرفته و تست‌های لازم بر روی تجهیز انجام می‌گردد.
فعالیت اصلی این بخش شامل شناسایی تجهیز سفارش گذاری شده، ساخت، تعمیرات، بالانس قطعات دوار، تست‌های بدون بار و تحت بار، نصب، راه‌اندازی، دیتابرداری از شرایط کارکرد و ارتعاشات تجهیز و مونیتور کردن مداوم محصولات شرکت در خانواده‌ی پمپ‌ها و کمپرسورهای پرسرعت و پرفشار تایپ OH6 است.
SINGLE STAGE HIGH SPEED INTEGRALLY GEARED PUMPS، بر اساس استاندارد API 610 در گروه OH6 (OVERHUNG CLASS NO 6) قرار می‌گیرند.
ویژگی‌های فرآیندی منحصربه‌فرد این پمپ‌ها، دلیل کاربرد گسترده آن‌ها در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است. تولید سفارشی این پمپ‌ها با توجه به شرایط خط و ویژگی‌های بهره‌برداری صورت می‌گیرد. از جمله‌ی این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 1. دورهای خروجی متفاوت
 2. توان‌های کاری گوناگون
 3. تنوع در شکل و ابعاد پروانه
 4. تنوع در متریال
 5. تنوع در آرایش اجزای ناحیه‌ی آب‌بندی
همچنین در این دپارتمان، INTEGRALLY GEARED PROCESS GAS COMPRESSORS در تیپ کمپرسورهای پر سرعت بر اساس استاندارد API 617 تولید می‌گردد.
ناحیه‌ی گیربکس افزاینده‌ی این کمپرسورها شباهت ساختاری با گیربکس افزاینده‌ی پمپ‌های API 610-OH6 دارد.
کارکرد در سرعت دورانی بین 15 تا 30 هزار دور بر دقیقه، ویژگی‌های ساختاری و فرآیندی خاصی را برای این تجهیز به همراه آورده است.
مجموعه‌ی کامل و قطعات این کمپرسور نیز با رعایت حساسیت‌های بسیار بالا و در تطابق کامل با استاندارد API 617 تولید می‌گردد.
تمامی قطعات، اجزا و مجموعه‌های پمپ‌ها و کمپرسورها بر اساس کدهای طبقه‌بندی شرکت کاوش صنعت توس (KSTCODE) و مطابق با PART NUMBER تولید کننده‌ی اصلی این نوع تجهیزات و بدون نیاز به نمونه، شناسایی، مهندسی مجدد و تولید می‌گردد.
با توجه به وجود نیازمندی‌های تجهیزاتی با تکنولوژی طراحی و ساخت بسیار متنوع در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کشور از جمله انواع گیربکس‌ها، کم‍پرسورهای خاص که جزو محصولات روتین شرکت نیستند، محفظه ازت، انواع ماشین‌های پرس با توان بالا، انواع نازل‌های مشعل‌های نیروگاهی ‌و...، واحد «مدیریت ساخت» در این شرکت ایجاد شد تا بتواند پاسخگوییِ مناسب به برخی از نیازمندی‌های فوق، داشته باشد.
ساخت کامل، بازسازی و اورهال انواع گیربکس‌های مورد استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی از جمله انواع گیربکس‌های کاهنده‌ی مورد استفاده در برج‌های خنک کن، گیربکس‌های پمپ‌های توربینی، گیربکس‌های سیاره‌ای دکانتر‌ها و انواع گیربکس‌های افقی یا عمودی کاهنده و افزاینده ‌در گستره‌ی کاری این واحد قرار دارد. این واحد با اشراف کامل بر ویژگی‌ها و شرایط عملکردی قطعات و تجهیزات صنعتی، در گام نخست اقدام به ایجاد دانش فنی ساخت قطعه، (بعضا برای اولین بار در کشور) شامل استخراج اطلاعات ابعادی، مطالعه‌ی طرح‌های مشابه، تعیین روش تولید مرحله به مرحله‌ی قطعه (OPC)، تعیین سیکل عملیات حرارتی مورد نیاز برای به دست آوردن ویژگی‌های مناسب مکانیکی، استخراج تلرانس‌های انطباقی، پرداخت سطوح ‌و ... می‌نماید.
در گام بعد و با توجه به مستندات تولید، مرحله‌ی ساخت طبق استانداردهای بین‌المللی API، ANSI، AWS ‌و ... با استفاده از امکانات و تجهیزات داخل شرکت با در نظر گرفتن اولویت خطوط تولید برای محصولات روتین شرکت و همچنین استفاده از دانش فنی و توان ساخت دیگر تولید کنندگان خوشنام کشور انجام پذیرفته و با بکارگیری اصولی روش‌های برون سپاری و Out Sourcing همچون تعریف دستورالعمل‌های بازرسی و آزمایش کیفی قطعات تولیدی و بعضا استقرار نیروی متخصص برای نظارت بر روند فعالیت‌های تولیدی، با الگوبرداری از شرکت‌های موفق و پیشرو در این زمینه، از تولید محصول با کیفیت مطلوب اطمینان حاصل می‌گردد.
آگاهی از شرایط عملکردی قطعات، بررسی و تحلیل دلایل تخریب قطعه در کنار تجربه‌ی بالای کارشناسان این واحد، تاکنون و در بسیاری از پروژه‌های انجام شده، باعث انجام بهبودهای متالوژیکی و مکانیکی مناسبی در قطعات با هماهنگی و اجازه‌ی کارفرما شده و این امر، نقاط ضعف قطعه‌ی اولیه را از بین برده و عملکرد مطلوب و مطمئن‌تر محصول را در پی داشته است.
برخی از پروژه‌های مهم اجرا شده و یا در حال اجرا در این واحد که برای اولین بار در کشور دانش آن بومی سازی شده است به شرح زیر است:
 1. پروژه‌ی بومی سازی فناوری و ساخت پکیج کامل کمپرسور هوای ابزار دقیق
 2. پروژه‌ی بومی سازی فناوری و ساخت پکیج کامل کمپرسور چیلر ساخت شرکت Mc Quay
 3. پروژه‌ی بومی سازی فناوری و ساخت کامل سه دستگاه گیربکس برج‌های خنک کننده
 4. پروژه‌های بومی سازی فناوری ساخت کامل انواع گیربکس‌های سیاره‌ای تجهیزات جداکننده (Decanters)‌
واحد کنترل کیفیت به جهت تضمین ثبات و پایداری کیفیت محصولات تولیدی تشکیل و تکمیل تجهیزات آن با توجه به تکنولوژی بسیار بالای بکار رفته در محصولات شرکت در کانون توجه مدیران سازمان قرار گرفت.
کارشناسان این واحد، در فضایی مناسب و به کمک تجهیزات دقیق و حساس خود، قطعات تولیدی را در هر مرحله از تولید به صورت کامل کنترل کرده و در صورت انطباق با نقشه‌ی ساخت، تاییدیه‌ی ورود به مرحله‌ی بعد را صادر می‌کنند.
در حال حاضر این واحد شامل دو بخش کنترل کیفیت ابعادی و کنترل کیفیت آزمایشگاهی است که با توجه به پتانسیل موجود و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده، می‌توان گفت یکی از مجهزترین واحد‌های کنترل کیفی در کشور است.
برخی تجهیزات خاص این واحد شامل دستگاه‌های زیر هستند:
 1. دستگاه CMM ساخت ایتالیا جهت اندازه گیری دقیق سه بعدی با دقت یک ده هزارم میلیمتر
 2. دستگاه میکروهایت ساخت ژاپن جهت اندازه گیری دقیق دو بعدی با دقت یک ده هزارم میلیمتر
 3. دستگاه زبری‌سنج ساخت آلمان جهت اندازه‌گیری زبری و کیفیت سطوح با دقت بسیار بالا
 4. دستگاه تست ارتعاشات، نویز، سختی‌سنج ‌و ...
 5. ابزارآلات عمومی مناسب شامل میکرومتر‌ها با دقت هزارم میلیمتر، کولیس‌ها و ...
همچنین به جهت استقرار کارخانه‌ی اصلی این شرکت در پارک علم و فناوری خراسان رضوی، دسترسی آسان به تجهیزات آزمایشگاه مجهز پایلوت سرامیک مستقر در این پارک برای این شرکت فراهم است.
سایر واحدهای این شرکت مانند تولید، آزمایشگاه و ... در هماهنگی کامل با واحدهای ذکر شده و منطبق بر چارت سازمانی شرکت به انجام وظایف خود می‌پردازند.